Podczas napraw lakierniczych pod szpachlę stosuje się podkłady wypełniające, stosowane są także na szpachlę, aby poprawić przyczepność lakieru. Dodatkowo są to preparaty, które pozwalają także na wyrównanie wgłębień, uzyskujemy dzięki temu równą powierzchnię do nakładania lakieru. Podkład możemy zastosować przed szpachlowaniem, na przygotowany odpowiednio element, który został oczyszczony, zostały wykonane ewentualnie naprawy blacharskie. Ważne jest, aby element także odtłuścić, aby podkład wypełniający mógł dobrze przylegać do powierzchni metalu.

Jak prawidłowo nałożyć podkład lakierniczy

Pierwszą warstwę nakładamy przed szpachlowaniem, należy pamiętać, iż szpachla kładziona na mokro może przyspieszać korozję elementów naszego pojazdu. Dlatego powinniśmy nałożyć podkład, który zabezpieczy powierzchnię blachy, jak również wyrówna ubytki. Następnie nakładamy warstwy szpachli, docieramy, po otrzymaniu odpowiedniego kształtu i odtłuszczeniu powierzchni możemy nanieść następne warstwy podkładu, mogą być to dwie lub trzy warstwy, aby upewnić się, że element zostanie dobrze zabezpieczony, jak również wyrównany ze stanu ubytku czy rysy. Jednym z bardzo skutecznych podkładów jest Roberlo Multyfiller Express 1.25L komplet z utwardzaczem. Jest to podkład o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, bardzo dobrze przylega do szpachli oraz utwardzonych powłok lakierowanych. Jego zaletą jest możliwość szlifowania już po jednej godzinie po nałożeniu przy temperaturze około 20 stopni Celsjusza. Może sprawdzić się w przypadku szybkich napraw, możemy stosować go przy lakierach wodorozcieńczalnych. Występuje w kilku kolorach, możemy wybrać jasnoszary, szary lub odcień ciemniejszy.

Przed nałożeniem podkładu przygotuj powierzchnię

W przypadku jeżeli powłokę nakładamy na miejsca, gdzie występowała korozja, należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie, oczyszczenie oraz zabezpieczenie antykorozyjne. Nieprawidłowo wykonane naprawy blacharskie, gdzie stosuje się nieprawidłowo podkład wypełniający lub też stosuje się szpachlę bezpośrednio na blachę, mogą powodować rozwój korozji pod miejscem naprawy. Jest to szczególnie ważne w przypadku cienkich elementów, przykładowo kiedy chcemy uzupełnić braki, usunąć ogniska korozji pod szybą, gdzie z czasem może zacząć zbierać się woda. Stosowane są obecnie bardzo skuteczne podkłady epoksydowe, takie jak Debeer Podkład expoxydowy 1-7520, które bardzo dobrze wypełniają podłoże, są odporne na działanie różnego rodzaju środków czyszczących, chemikaliów. Możemy produkt wykorzystywać w aplikacji na sucho oraz na mokro, dzięki temu możemy uzyskać jednolitą powierzchnię, która będzie bardzo dobrze przygotowana do lakierowania.

Podkłady często stosuje się w połączeniu z utwardzaczami w stosunku 1 do 10, dobrym przykładem wysokiej jakości podkładu jest Debeer Wash Primer 1-15 komplet 2L, który posiada właściwości pasywacyjne, dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się do stosowania w przypadku blach. Dzięki niemu możemy uzyskać bardzo dobre podłoże do nałożenia szpachli. Jest to produkt wysokiej jakości, który w komplecie z utwardzaczem posiada pojemność 2 l.