Warsztaty samochodowe, które oferują usługi detailingu, czyli poprawy wyglądu auta, korzystają z wielu narzędzi specjalistycznych, będą to specjalne szlifierki, na które nałożymy krążki ścierne, jak również podłączymy gąbki, które pozwolą na wypolerowanie powierzchni. Pierwszym zadaniem będzie usunięcie pewnej warstwy lakieru, w tym przypadku zwracamy uwagę na głębokość zarysowań, jeżeli zauważamy dużą ilość głębokich rys, wówczas należy wybrać papier o odpowiedniej gradacji, który pozwoli nam na przygotowanie powierzchni. Możemy wybrać standardowe krążki, przykładowo 150 mm, które będą pasowały na wiele dostępnych na rynku szlifierek służących do polerowania.

Jak dobrać krążki ścierne do szlifierki?

Dostępne są krążki ścierne z otworami, które pozwalają na łatwiejsze usuwanie materiału z powierzchni karoserii. Polerki elektryczne będą posiadały możliwość odprowadzenia ścieranego lakieru, można w tym przypadku wykorzystać odkurzacz przemysłowy. Dzięki temu zmniejszamy zapylenie, jak również możemy wykonać pracę lepiej. Dostępnych jest wiele różnych krążków, przykładowo możemy wykorzystać Indasa HT Line dysk 150mm, który będzie posiadał gradację od p100 do p2000. Dzięki temu będziemy mogli optymalnie przygotować różne powierzchnie, będą to krążki o różnej ilości otworów w zależności od gradacji. Indasa HT Line to dysk, który łatwo dopasowuje się do profilu powierzchni, krzywizn, dzięki czemu możemy łatwo przygotować różnego typu elementy karoseryjne.

Uniwersalne krążki ścierne 150mm

Krążki ścierne wykorzystywane są przed ostatecznym polerowaniem, należy zwrócić uwagę na prędkość obrotu polerki, najczęściej stosuje się mniejsze prędkości, jak również modele oscylacyjne, które lepiej pozwalają przygotować powierzchnie. Jeżeli poszukujemy modelu o wyższej gradacji, możemy wybrać 3M 50414 TRIZACT Krążek Ścierny 150mm P3000. Krążek charakteryzuje gradacja P3000, jest to zatem krążek, który wykorzystamy w ostatnim etapie prac, przed wykorzystaniem pasty. Krążki ścierne o gradacji P3000 mogą sprawdzić się tam, gdzie rysy na lakierze są niewidoczne, mogą także dobrze sprawdzić się w przypadku jeżeli chcemy odnowić reflektory. Bardzo popularnym modelem wśród profesjonalistów jest także Indasa White Line dysk 150mm, w tym przypadku możemy wybrać krążki o gradacji od P100 do P600, są one przeznaczone do usuwania głębszych rys, sprawdzą się w przypadku kiedy rozpoczynamy przygotowanie powierzchni lakieru. W opakowaniu znajdziemy 50 sztuk krążków o różnych gradacjach, są to dyski ścierne na rzep, dzięki czemu ich aplikacja jest łatwa, możemy szybko zmienić zużyty krążek na nowy czy też na kolejny o innej gradacji.

Krążki ścierne do usuwania korozji

Polerki oraz szlifierki możemy wykorzystać nie tylko do polerowania, ale także do usuwania rdzy, w tym przypadku możemy wybrać Indasa Strip Wheels krążek ścierny do rdzy 100mm x 13mm. W przypadku jeżeli na karoserii znajdują się lekkie oznaki korozji, wówczas warto wybrać specjalny krążek, który usunie cienką warstwę rdzy, posiada on specjalną siatkę impregnowaną, która pozwala na usunięcie korozji nie uszkadzając powierzchni blachy. Innym produktem przydatnym w przypadku detailingu jest Indasa Rhynosoft gąbki w rolce 115m x 25m. Jest to specjalna gąbka, która umożliwi obróbkę krzywizn, powierzchni profilowanych, zagiętych. Podłoże z pianki uniemożliwia zapychanie się ziarna, jest to materiał odporny na rozdarcie. Możemy wykorzystać je do ręcznego szlifowania miejsc trudno dostępnych, dzięki czemu przygotujemy wszystkie zakamarki do obróbki za pomocą pasty polerskiej.