Wymiana pękniętej szyby może być dużym problemem dla kierowcy, należy dokonać wówczas wymiany, znaleźć serwis, który będzie mógł sprowadzić dla nas szybę odpowiednią dla naszego modelu pojazdu. Niektórzy kierowcy podejmują się wymiany szyby we własnym zakresie, obecnie możemy skorzystać z wielu poradników, spróbować dokonać wymiany we własnym garażu.
Jak wymienić uszkodzoną szybę w aucie?
Możemy zamówić nową szybę przez internet, skorzystać z oferty sklepów internetowych, które szybko dostarczą dla nas nową szybę. Na początku wymiany zdejmujemy wszystkie uszczelki, klipsy oraz wycieraczki, aby przygotować miejsce do pracy. Uszkodzoną szybę zdejmujemy za pomocą specjalnych przyssawek, najlepiej wykonać to z pomocą drugiej osoby, następnie powinniśmy zająć się powierzchnią, do której będziemy przyklejali nową szybę. Należy zwrócić uwagę na wycięcie uszkodzonej szyby, można w tym przypadku skorzystać ze specjalnych noży, które pozwolą usunąć szybę nie uszkadzając karoserii. Dodatkowo usuwamy pozostałości po kleju czy też silikonie, który został zastosowany do montażu, jak również oczyszczamy dokładnie powierzchnię, usuwając zabrudzenia i tłuszcz.
Profesjonalne kleje do szyb samochodowych
Do przyklejania szyby wykorzystujemy specjalne masy klejące, które dodatkowo uszczelniają połączenie. Może być to Dinitrol 501FC-HM, klej do szyb, który szybko schnie, posiada on właściwości, które zwiększają także wytrzymałość karoserii. Klej możemy stosować także do innych elementów nadwozia, szczególnie zalecany jest w przypadku montażu szyby z anteną. Jest to klej w kolorze czarnym, który najczęściej wykorzystywany jest w przypadku montażu szyb, jego zaletą jest szybkie łączenie, auto gotowe będzie do drogi już po godzinie. Dostępne są różne pojemności, 310 ml, 400 ml oraz 600 ml w zależności od potrzeb. Przed nałożeniem kleju do szyb powinniśmy właściwie przygotować powierzchnię, sprawdzić czy nie występuje korozja, która często spotykana jest pod szybą. Należy zwrócić uwagę na bardzo ostrożne przykładanie szyby, tak aby jej nie uszkodzić, klej nakładamy na powierzchnię karoserii auta, następnie przekładamy szybę, zwracając uwagę na pozbycie się nadmiarowej ilości kleju. Uszkodzoną szybę możemy wymienić we własnym zakresie, jeżeli posiadamy odpowiednią wiedzę, przyssawki do wymiany szyb oraz podstawowe narzędzia. W ten sposób możemy wymienić szybę przednią, boczną, dzięki czemu możemy dużo zaoszczędzić.
Masy klejąco-uszczelniające stosowane w motoryzacji
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych środków do łączenia elementów, takich jak Dinitrol 410 możemy wykonać wiele napraw związanych z naszym autem. Masy klejąco-uszczelniające wykonane z poliuretanu możemy stosować w przypadku plastików, jeżeli uszkodzona zostanie deska rozdzielcza, różne elementy drzwi, w ten sposób możemy szybko dokonać napraw. Masy uszczelniające tego typu możemy stosować w przypadku odpowiednio przygotowanego metalu, drewna, szkła, gumy, czy też różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Dostępne są dwa kolory masy uszczelniającej, Biała oraz Czarna, dzięki temu możemy wykonać trwałą naprawę lub też tymczasową, oczekując na otrzymanie części zapasowych.