Nie wszystkie rozcieńczalniki do farb są sobie równe. Niektóre są przeznaczone do czyszczenia pędzli, szczotek, pistoletów i sprzętu do nakładania, inne są przeznaczone do stosowania z farbami, podkładami i lakierami, aby zapewnić doskonałe wykończenie pokrywanej świeżą warstwą powierzchni. Kluczem do osiągnięcia najwyższej jakości malowania powłoki samochodu jest zrozumienie, jakiego rodzaju rozcieńczalnika użyć w danej sytuacji.

Po co stosuje się rozcieńczalniki do lakierów i farb?

Termin rozcieńczalnik do lakieru odnosi się do ogólnej grupy rozpuszczalników i mieszanin rozpuszczalników, które mogą rozpuszczać powłoki olejowe i zmniejszać ich lepkość. Rozcieńczalnik służy do prawidłowego rozpylenia lakieru przez pistolet natryskowy i uzyskania dokładnego wykończenia. Jeśli używasz wysokociśnieniowego systemu do malowania bezpowietrznego, możesz nie potrzebować rozcieńczalnika, ponieważ pompa przepycha farbę przez dyszę pod wysokim ciśnieniem. Jeśli jednak używasz konwencjonalnego pistoletu natryskowego bez rozcieńczalnika, lakier może wyschnąć matowo, łuszczyć się lub mieć bardzo nierówne wykończenie.

Rozcieńczalnik do lakierów i podkładów Debeer

Przed nałożeniem farby za pomocą pistoletu natryskowego konieczne jest rozcieńczenie lakieru samochodowego. Farba musi łatwo przejść przez dyszę pistoletu, aby uzyskać równomierny kolor na całej powierzchni samochodu. Jeśli farba jest zbyt gęsta, nie uzyskasz równomiernej powłoki, a pistolet będzie się zatykał. Rozcieńcz lakier samochodowy do bardziej odpowiedniej konsystencji, aby ułatwić aplikację. Odpowiednim produktem może być Debeer Rozcieńczalnik UBI 1-141/1-151/1-161/1-171, który jest przeznaczony do użycia z lakierami i podkładami Debeer. Aby uzyskać odpowiednią gęstość lakieru, warto przestrzegać zaleceń i wskazówek producenta co do proporcji użytego rozcieńczalnika.

Rozcieńczalnik do wyrobów akrylowych Ranal

Będziesz musiał wybrać odpowiedni rozcieńczalnik do zmieszania z rodzajem lakieru samochodowego, którego będziesz używać do malowania. Jeśli używasz wyrobów na bazie akrylu, Ranal Rozcieńczalnik do wyrobów akrylowych 1L sprawdzi się doskonale. Możemy za pomocą tego produktu rozcieńczać zarówno lakiery akrylowe, jak i bazy metaliczne oraz podkłady. Rozcieńczalników używa się do uzyskania odpowiedniej gęstości produktu jeszcze przed nałożeniem na wybraną powierzchnię. Jest to mieszanina rozcieńczalników organicznych, produkt ma ściśle określone temperatury parowania, zatem czas schnięcia można dowolnie skracać lub wydłużać.

Jakie są dostępne rodzaje rozpuszczalników samochodowych?

Szybkoschnące rozcieńczalniki dają mniejszy połysk niż wolniej schnące rozcieńczalniki. Rozcieńczalnik lakieru samochodowego dostępny jest w trzech klasach, a mianowicie szybki do zastosowania w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza, średniotemperaturowy lub standard używany w przedziałach 20 do 25 stopni Celsjusza i wolny, zalecany w pracach przy temperaturze powyżej 25 stopni Celscjusza. Rozcieńczalniki do lakierów samochodowych znajdziemy w różnych pojemnościach, jak 1l, 5l, 20l w zależności od naszych potrzeb. Produkty różnią się także składem, mogą to być rozcieńczalniki akrylowe, bazowe czy organiczne.